Coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania – obecnie młodzi ludzie korzystają z różnych programów dofinansowujących ich marzenia o własnych czterech kątach, jednak na rynku pojawia się coraz więcej osób, które przez lata wynajmowały mieszkanie i postanowiły w końcu przejść „na swoje”. Coraz częściej więc młodzi ludzie, którzy pierwszy raz mają styczność z zakupem mieszkania, spotykają się z określeniem stan deweloperski. Co kryje ta tajemnicza nazwa?

Oszczędność

Mimo wzrastającej świadomości osób, które podpisują różne umowy, wciąż zdarzają się ludzie, którzy niedokładnie czytają umowy deweloperskie. Zazwyczaj takie osoby wybierają mieszkania z rynku pierwotnego, ponieważ nie zdają sobie sprawy z tego, że nie otrzymają tak zwanego mieszkania pod klucz. Jeżeli ktoś chciałby zakupić takie mieszkanie, to musi liczyć się z tym, że cena może wzrosnąć o nawet kilkadziesiąt tysięcy.

Poza tym w takim przypadku pozbawia się możliwości samodzielnego wybrania firmy wykończeniowej i niektórych dodatków, jak na przykład oświetlenie.

Stan deweloperski

I tutaj pojawia się problem, ponieważ niestety ale nie ma jednej ogólnej definicji, która określałaby stan deweloperski. Jedyne, co możemy zrobić, to dopytać się u dewelopera lub doczytać na umowie, jakie mieszkanie kupujemy. Postaramy się jednak przybliżyć co nieco ten termin, żeby młodzi ludzie mniej więcej orientowali się z jakim stanem mieszkania będą mieli najprawdopodobniej do czynienia. Przede wszystkim to stan surowy mieszkania.

Oznacza to, że od razu może tam wejść ekipa wykończeniowa i zacząć swoją pracę. Często to oznacza stan deweloperski: bez wykończenia, ale z ociepleniem mieszkania i przygotowaniem wylewki pod podłogę. Często jednak deweloper zaznacza w umowie, że jego ekipa remontowa położy podłogi czy tynk na ścianach. Warto więc czytać umowy, ponieważ zdarzają się mieszkania, które mają na całej powierzchni kafelki, ponieważ deweloper miał taki zamysł. Często droższe mieszkania z rynku wtórnego to właśnie te, u których deweloper rozszerzył pakiet wykończeniowy.

Czy to oznacza, że stan deweloperski to czasem mieszkanie pod klucz?

Niestety nie. Niektórzy początkujący mylą te dwa pojęcia i później dochodzi do spięć z deweloperem przy podpisaniu umowy deweloperskiej. Przypomnimy: mieszkanie wykończone pod klucz to takie mieszkanie, do którego wystarczy tylko wstawić meble i można już w nim zamieszkać. Oznacza to, że jest tam już położona podłoga, ściany są pomalowane, a oświetlenie zamontowane. Dodatkowo sprzęty AGD czekają na nowych właścicieli i są gotowe do użycia. Można go użyć od razu jako gotowego biura. Np. biura do wynajęcia Kraków

Rzadko kiedy zdarza się, żeby deweloper oferował aż takie wykończenie mieszkania. Oczywiście im więcej zapłacimy i dogadamy się z deweloperem tym więcej możemy oczekiwać, jednak pamiętajmy, żeby zawsze czytać umowy przed podpisaniem. Zwłaszcza w przypadku tak ważnej decyzji, jaką jest zakup mieszkania. No i pamiętajmy: w przypadku mieszkań pod klucz nie można doglądać montażu poszczególnych elementów. Możesz mieć również wątpliwości co do samego montażu, a w przypadku ewentualnych usterek to deweloper będzie musiał prosić podwykonawcę o interwencję.

Niestety ale załatwianie takich spraw przez osoby trzecie jest bardzo niewygodne.

Podsumowanie

Idziesz podpisać umowę z deweloperem? Najpierw ją dokładnie przeczytaj! I nastaw się na to, że Twoje wymarzone mieszkanie po odbiorze kluczy będzie trzeba wykończyć łącznie z położeniem podłogi i pomalowaniem ścian. Nie wprowadzisz się do swoich czterech kątów od razu po odbiorze mieszkania: czasem może to nastąpić kilka miesięcy później.

Osiedle NOVO www.hocoma.pl