Korzystanie z jednośladów cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Przybywa osób zainteresowanych posiadaniem prawa jazdy kategorii A, choć w pewnych sytuacjach nie jest ono koniecznością. Nawet osoby posiadające tylko podstawowe prawo jazdy kategorii B, które pozwala legalnie prowadzić auta osobowe, po trzech latach mogą kierować jednośladami silnikowymi spełniającymi określone w przepisach warunki. To dość ważna informacja, która może pomóc części osób rozważających aktywność związaną z motocyklem. Znaczenie ma też należyte wyposażenia motocykla. W większości przypadków koniecznością są kierunkowskazy motocyklowe. Obowiązek ich posiadania nie dotyczy tylko maszyn obecnych na drogach przed rokiem 1986, których realnie w Polsce jest już naprawdę niewiele.

Dlaczego kierunkowskazy motocyklowe są tak ważną sprawą?

Samochody osobowe mają zestaw świateł kierunkowych i nikogo to nie dziwi. Spełniają one bardzo ważne zadanie, informując innych uczestników ruchu o zamiarze skrętu w lewo lub w prawo. Sygnalizacja takich manewrów w przypadku pojazdów nie mających świateł kierunkowych odbywa się za pomocą gestu ręki – widzimy to w przypadku rowerzystów. Jednakże zdecydowanie lepiej będzie, jeśli sygnalizacja odbywa się za pomocą świateł, więc nawet jeśli pojazd motocyklisty nie musi na mocy przepisów posiadać takiego oświetlenia, warto pomyśleć o jego zamontowaniu. Można zlecić to w profesjonalnym serwisie, a niektórzy są w stanie wykonać stosowne przeróbki we własnym zakresie. Kierunkowskazy motocyklowe to element istotnie zwiększający poziom bezpieczeństwa, dlatego też warto pomyśleć o nich na poważnie i nie lekceważyć tej kwestii.

Dobre kierunkowskazy motocyklowe – co powinno je cechować?

Oświetlenie kierunkowe powinno być niezawodne, tak samo jak każdy inny jego typ. Tyczy się to w jednakowym stopniu samochodów osobowych, jak też motocykli. Silnikowe jednoślady stanowią doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto chce mieć pojazd lżejszy, mniejszy i łatwiejszy w manewrowaniu na drodze w określonych sytuacjach. Zazwyczaj koszty jego eksploatacji są też wyraźnie niższe, dlatego niektórzy motocykliści rezygnują całkowicie z poruszania się samochodem. Jednocześnie zastosowane elementy wyposażenia powinny zawsze stać na wysokim poziomie. Kierunkowskazy motocyklowe muszą posiadać pełną homologację. Będą wtedy rozwiązaniem całkowicie zgodnym z polskim prawem, a kierowca nie będzie ponosił dodatkowego ryzyka, poruszając się maszyną, która nie spełnia formalnych wymogów. Oczywiście muszą też one świecić odpowiednio mocno, zapewniając optymalną widoczność sygnałów nawet w złych warunkach pogodowych.

Jak kierunkowskazy motocyklowe przyczyniają się do bezpiecznej jazdy?

Motocykle często poruszają się w przestrzeni miejskiej szybciej, albowiem są z natury bardziej dynamiczne. Jako pojazdy zwrotne i mniejsze wykonują niektóre manewry w szybszym tempie, co nadaje im inny status aniżeli ma go większość aut na drodze. Stąd prawidłowa sygnalizacja jest szalenie istotną sprawą. Kierunkowskazy motocyklowe powinny być używane zawsze wtedy, gdy sytuacja tego wymaga, ponieważ za pomocą świateł kierowcy komunikują się ze sobą. Gdyby tej komunikacji zabrakło, sytuacji niebezpiecznych byłoby naprawdę dużo więcej, a wypadki mnożyłyby się każdego dnia w sporych liczbach.

Dlatego każdy z motocyklistów powinien zwracać uwagę na stan techniczny swojego oświetlenia i jeśli tylko pojawią się jakiekolwiek problemy, konieczne jest wykonanie niezbędnych napraw w serwisie.