Wole obojętne tarczycy. Jakie są przyczyny i objawy schorzenia?

Wole obojętne tarczycy jest często trudne do rozpoznania, ponieważ nie daje charakterystycznych objawów. Do powstania wola obojętnego prowadzi zbyt mała ilość jodu w diecie. Warto poznać możliwe objawy schorzenia, by w porę udać się do lekarza i przeprowadzić badania.

Do powstania wola obojętnego przyczynia się nie tylko niedobór jodu, ale również takie czynniki jak predyspozycje genetyczne, wolotwórcze substancje zawarte w niektórych warzywach, oporność na hormony gruczołu tarczowego, a nawet zbyt duża ilość jodu. Przy powiększonym gruczole tarczowym, często nie dostrzega się żadnych objawów wskazujących na chorobę. Zaawansowany rozrost wola prowadzi do ucisku tchawicy i duszności, zwężenia przełyku i problemów z połykaniem, a także niedowładu struny głosowej i chrypki.

Możemy wyróżnić wole obojętne miąższowe, a także guzowate. Leczenie typu miąższowego zależy od podaży jodu. Jeśli ilość jodu jest odpowiednia, podawana jest l-tyroksyna.

Natomiast jeśli mamy do czynienia z niedoborem tego pierwiastka, stosuje się preparaty jodu. Przy postaci guzowatej, mogą być stosowane preparaty doustne, wstrzyknięcie etanolu lub przeprowadzona operacja.

schodołaz do wózka inwalidzkiego