Rynek wtórny a rynek pierwotny

Dla osób, które zastanawiają się czy kupić mieszkanie od dewelopera, wiele rzeczy wciąż jest niejasnych. Pojawiają się wątpliwości i pytania dotyczące stanu surowego, deweloperskiego, umowy a także tajemniczego rynku wtórnego i pierwotnego. Czym jest rynek pierwotny? Czy bardziej opłaca się kupno mieszkania z rynku wtórnego? I co do tego wszystkiego ma deweloper mieszkaniowy?

Rynek pierwotny

Jeżeli chodzi o rynek pierwotny, to oznacza to po prostu, że osoba kupująca mieszkanie będzie jego pierwszym właścicielem. Nikt wcześniej w tym mieszkaniu nie mieszkał, jest świeże, dopiero co wykończone i prosto od dewelopera. Najczęściej takie mieszkania kupuje się przed zakończeniem budowy – oznacza to, że możemy ingerować w jego układ i inne drobne elementy, które da się zmienić w porozumieniu z deweloperem. Oczywiście rynek pierwotny ma kilka wad: najważniejszą z nich jest przede wszystkim ta, że termin odebrania mieszkania zależy od stopnia ukończenia budynku i prac remontowych w nim przeprowadzanych. Oznacza to, że nabywca może czekać kilka lat na swoje wymarzone mieszkanie, a także po wprowadzeniu się przez kilka lat mogą mu towarzyszyć remonty.

Rynek wtórny

Na rynku wtórnym nabywa się mieszkanie od obecnego właściciela (lub za pośrednictwem agencji). Są to mieszkania w całości wykończone i gotowe do zamieszkania (jeżeli chodzi o rynek pierwotny, to z tym może być różnie). Poprzedni właściciele często zostawiają również część lub wszystkie swoje meble. Niewątpliwą zaletą takich mieszkań na pewno jest cena, ponieważ będą tańsze od mieszkań z rynku pierwotnego, jednak pamiętajmy, że bardzo często przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego należy przeprowadzić remont. Czasami może obecnym nabywcom nie pasować układ mieszkania, a czasem kafelki, panele lub tapety czy kolor ścian.

Niektórzy nawet burzą ściany, na przykład te dzielące kuchnię i salon. Mimo to da się znacznie ograniczyć koszty, jeżeli trafi się na takie mieszkanie, które będzie w większości rozwiązań pasowało nabywcom. Minusem dla niektórych może być też fakt, że mieszkania z rynku pierwotnego znajdują się w kilkuletnich budynkach. Jeżeli chodzi o nowe budownictwo, to niestety ale nie uświadczymy go w centrum. Wynika to z bardzo prozaicznego faktu: centrum jest już zajęte przez starsze budynki. Jeżeli ktoś pracuje w centrum, a dzieci mają tam szkołę czy przedszkole, a miasto rano i po południu się korkuje, to warto zastanowić się, czy nie lepiej poszukać czegoś, co nie tylko oszczędzi nam czas, ale być może i pieniądze. W większości wypadków lokalizacja ma znaczenie – osoby, które pracują w innym mieście lub często wyjeżdżają czy pracują z domu częściej decydują się na zamieszkanie na obrzeżach miasta – czy to w domach jednorodzinnych, czy nowych blokach, ponieważ nie będą musieli przejeżdżać przez całe zakorkowane miasto. No i nie możemy zapomnieć o tym, że w przypadku mieszkań z rynku wtórnego najczęściej mamy je „od ręki” lub od odebrania kluczy dzieli nas kilka miesięcy. W przypadku rynku pierwotnego niestety to nie są miesiące, a najczęściej lata.

Podsumowanie

Rynek wtórny to po prostu wszystkie nieruchomości, które były już wcześniej użytkowane przez poprzedniego właściciela. Mieszkanie mogło być tez wynajmowane osobom trzecim (najemcom). Takie mieszkania kupujemy od obecnego właściciela mieszkania.

W przypadku rynku pierwotnego dokonuje się zakupu od dewelopera, a nabywca będzie pierwszym właścicielem tego mieszkania.

https://osiedlenovo.pl/