Problemy z chłodnicą

Problemy z chłodnicą to kłopot, z którym niestety musi poradzić sobie bardzo wielu kierowców. Usterka może ukazać się nagle, nawet podczas jazdy, chłodnica może się jednak psuć również stopniowo, pozwalając nam na szybszą interwencję, oczywiście o ile monitorujemy odpowiednio stan naszego samochodu. Jeśli chcemy jeździć bezpiecznie i dbamy o silnik stan chłodnicy powinniśmy regularnie kontrolować. Co jednak zrobić, gdy już pojawią się kłopoty? Najpierw warto krótko się zapoznać ze sposobem działania chłodnicy.

Płyn krąży w układzie silnikowym i o ile temperatura nie jest wysoka to omija chłodnicę. Później jednak, gdy sięga powyżej 80-90 stopni Celsjusza prawidłowa praca chłodnicy jest niezbędna do utrzymania sprawnie działającego silnika. Niestety chłodnica to część, jak każda inna, często więc ulega drobniejszym lub większym uszkodzeniom. Na przykład w jej sprawnej pracy może przeszkadzać bród osadzający się pomiędzy blaszkami – wbija się tam piasek, kurz, a nawet owady.

Problemem jest też kamień kotłowy. Do tego momentu na szczęście chłodnicę można sprawnie regenerować. Większą usterką jest natomiast zepsuty termostat, a wada ta może pozostać długo niezauważona, chyba że doprowadziła do całkowitego zaprzestania pracy chłodnicy. A sprawdzenie, czy wszystko jest w porządku zajmuje tylko kilka minut! Wystarczy skontrolować nagrzewanie się gumowych przewodów chłodniczych podczas rozruchu.

Kolejną poważną usterką jest wyciek z chłodnicy. W tym przypadku może być nawet potrzebna pomoc specjalisty.

Opony 215/55 R17 ZadbaneAuto.pl Kraków: folie ochronne na lakier samochodowy