Napoje izotoniczne

Spore znaczenie na rynku żywności funkcyjnej odgrywają specjalnie skomponowane napoje, których receptura ma na celu szybkie uzupełnienie braków w organizmie po wysiłku fizycznym lub w związku z wysokimi temperaturami. Chodzi o napoje izotoniczne, bardzo cenione przez sportowców i nie tylko. Ich kluczową cechą jest to, iż posiadają stężenie osmotyczne zbliżone do ludzkich płynów ustrojowych.

Tym samym zawarte w nich składniki są bardzo dobrze przyswajalne. Ważne jest również to, co konkretnie znajdzie się w takim napoju. Jednym z podstawowych składników standardowego izotonika jest glukoza.

To cukier, który pozytywnie wpływa na zmęczony organizm, dodaje nam energii i ożywia go. Wodny roztwór glukozy podaje się na wzmocnienie również osobom chorym w szpitalach. Kolejny ważny element to elektrolity.

Pod wpływem wysiłku lub upalnej temperatury wypłukują się one z organizmu, a ich niedobór może prowadzić do osłabienia, a nawet odwodnienia. Oprócz tego wiele produktów tego typu zawiera także witaminy oraz minerały.