Jaką dietę stosować przy niedoczynności tarczycy?

Dieta odgrywa istotną rolę w leczeniu niedoczynności tarczycy, ponieważ choroba jest przyczyną problemów metabolicznych. Dieta powinna być tak skomponowana, by mogła usprawnić metabolizm. Ważna jest odpowiednia ilość jodu oraz suplementacja hormonu tarczycy.

Najważniejsze, by dieta przy niedoczynności tarczycy była bogata w jod oraz znaczną ilość białka. Jod to pierwiastek, który pozwala na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jod bierze udział w wytwarzaniu tyroksyny i trójjodotyroniny, czyli hormonów gruczołu tarczowego.

Organizm człowieka potrzebuje odpowiedniej ilości jodu, by móc właściwie funkcjonować. Jod może być dostarczany do organizmu wraz ze spożywanym pokarmem. Najbogatsze w jod są owoce morza oraz morskie ryby.

Powinniśmy spożywać takie ryby jak dorsz czy łosoś. Ryby są pewnym źródłem jodu, a obecność tego pierwiastka w warzywach, owocach i produktach mlecznych jest zmienna i uzależniona od różnych czynników. Źródłem jodu jest również jodowana sól kuchenna oraz niektóre wody mineralne.