Indywidulne wyróżnienia w piłce nożnej

Piłka nożna to sport drużynowy i dlatego najbardziej doceniane przez kibiców, trenerów i samych zawodników są osiągnięcia zespołowe. Sporym prestiżem darzy się jednak również indywidualne plebiscyty, wśród których zdecydowanie najważniejsza jest Złota Piłka.

Gala przyznawania Złotej Piłki jest jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie futbolu, chociaż przy jej okazji nie rozgrywa się żadnych meczów. To trofeum zarezerwowane jest dla bardzo wąskiego grona piłkarzy, spośród których praktycznie wszyscy niejako z automatu przechodzą do legendy piłki nożnej.

W ostatnich latach omawiane wyróżnienie otrzymują wyłącznie zawodnicy zdobywający ogromne liczby bramek. Zapomina się nieco o obrońcach, bramkarzach i pomocnikach, którzy przecież również odgrywają ogromną rolę na boisku.

Zdaje się, że powinno się ich pracę bardziej uwzględniać podczas podejmowania ostatecznej decyzji o przyznaniu Złotej Piłki. Można również podzielić ją na kilka kategorii i rozdawać nagrody najlepszym zawodnikom na danej pozycji.

Suplementacja w sporcie